Hakkımızda
Bugün Türkiye’de çiftçinin gelirinin yüzde seksenini tarım yüzde yirmisini ise hayvancılık oluşturuyor. Bunun tam tersine çevrilmesi ve hayvancılıktan elde edilen gelirin yüzde sekseni bulması gerektiğine inanan Konya Şeker, ÇUM-PAŞ A.Ş. ile pancar üreticisinin hayvanının bakımını üstlenip verimliliği en üst düzeye çıkarıyor.

Pancar üreticisi ortağının gelirini ve refahını arttırmayı temel amacı edinen Konya Şeker, bunun yolunun hayvancılıktan geçtiğini biliyor. Bugün Türkiye’de çiftçinin gelirinin yüzde seksenini tarım yüzde yirmisini ise hayvancılık oluşturuyor. Bunun tam tersine çevrilmesi ve hayvancılıktan elde edilen gelirin yüzde sekseni bulması gerektiğine inanan Konya Şeker, ÇUM-PAŞ A.Ş. ile pancar üreticisinin hayvanının bakımını üstlenip verimliliği en üst düzeye çıkarıyor.

Dana Kreşi ile süt üretiminde yüksek verimlilik, üreticiye yüksek gelir.

ÇUM-PAŞ A.Ş. bünyesinde kurulan Dana Kreşi, üreticiler arasında uyguladığımız model nedeniyle Danabank olarak adlandırılıyor. Bu çiftliğimizdeki büyükbaşlar üreticilere aittir ve toplu bakımla yüksek verimi hedefleyen model bir projedir. Üreticiler büyükbaş hayvanlarını tesisimize teslim etmekte, üreticilere ait bu hayvanların bakımı, veterinerler ve beslenme uzmanlarımızın nezaretinde topluca yapılmaktadır. Sağım ve şoklama ünitelerinin yer aldığı tesisimizde teknolojik üstünlükler sayesinde ürün kaybı yaşanmamaktadır. Önleyici hekimlik hizmetleriyle bu çiftliklerde bakımı yapılan hayvanların düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Bunların yanı sıra toplu girdi temini, girdi maliyetlerini de azalmaktadır. Pazarlık gücünü de arttıran modelimizi sütü en iyi fiyatla işleme tesislerine satan çiftliğimizi her bir büyükbaş için yapılan masraflar düşüldükten sonra kalan bakiyeyi üreticiye ödeyecek şekilde kurduk.

Dana Kreşi’nde 500’ü genç, 500’ü sağmal inek olmak üzere 1.000 baş hayvanın üreticiler adına bakımını gerçekleştiriyoruz. Kreşte hayvanı bulunan çiftçilerimiz internet aracılığı ile kendilerine ait hayvanların bilgilerine anında ulaşabilme ve hayvanlarına ait hesapları görebilme imkânına sahip olduğu modele üreticilerimiz büyük bir ilgi gösteriyor.